Kanada'da Üniversite - Gezgel Turizm
Kanada

Kanada’da Üniversite

Kanada’da üniversite okumak isteyenler için vize öğrenci vize başvurusundan önce okuldan kabul almak gerekir. Kanada, öğrencilerin okuma sürecini kolaylaştırmaya yönelik hareket eden, eğitim kalitesi yüksek üniversitelerin yer aldığı bir ülkedir. Hem devlet hem özel okullarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Üstelik bölüm seçimi konusunda da tamamen özgürsünüz. Kendi okulunuzda hangi bölümü bitirmiş olursanız olun geçiş yaparken bölüm konusunda istediğiniz bir bölüm okuyabilirsiniz.

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada’da üniversite okumak için gerekli olan başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin belirlediği kriterler eğitim ve okul kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de eğitim sürecinde meydana gelen değişiklikler, öğrencilerin bu sürecin geleceklerini ne denli etkileyeceğini sorgulamalarına neden olmaktadır. Bu neden ile özellikle son yıllarda yurtdışı eğitimlerine olan talep hayli artış göstermektedir.

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada egitim 1
Kanada'da Üniversite 4

Yurtdışında ise hiç şüphesiz hemen her ülke bulunan öğrencilerin en yoğun talep gösterdiği ülke Kanada olmaktadır. Kanada üniversiteleri öğrencilere geri dönüşü hayli olumlu neticeler almalarını sağlamakta ve kişisel gelişimlerine ciddi manada katkılar sunmaktadır. Lisans eğitimi ardından da Kanada Yüksek lisans eğitimi sonrasında Kanada’da ikamet etmeye devam edebilir veya aldığınız eğitimin kariyerinizdeki pozitif etkisiyle dünyanın herhangi bir yerinde iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Kanada üniversiteleri prestijli ve başka hiçbir ülkede sunulmayan avantajlarla eğitim programları sunmaktadır. Kanada üniversitelerini diğer alternatiflerinden ayıran birçok özellik vardır. Pratik odaklı, saygın ve kaliteli eğitim programları sunmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim süresince yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma izni sunuyor olması en büyük avantajlarından birisidir. Kanada’da tek bir eğitim sistemi yoktur. Kanada’nın eyalet ve bölgelerine karşılık gelen 13 farklı sistemden bahsedebiliriz. Kanada üniversite kabul şartları okullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En İyi Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversitelerinde çalışarak eğitim alma fırsatı öğrencileri bekliyor!

 • Toronto Üniversitesi
 • British Columbia Üniversitesi
 • McGill Üniversitesi
 • Ottawa Üniversitesi
 • Manitoba Üniversitesi

Kanada Üniversiteleri Kabul Şartları

Kanada üniversite kabul şartlarını etkileyen en önemli faktör; Katılım sağlamak istediğiniz bölümdür. Sosyal Bilimlerle, Fen Bilimlerinin kabul şartları birbirinden hayli farklıdır.

 • Önde gelen üniversiteler için ortalamanızın 80 ve 80’in üzerinde olması büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • IELTS yada TOEFL sınavlarından başvurulacak programa göre bir skor elde etmek gerekmektedir. (Kanada Dil Okulu PATHWAY programlarına katıldığınız takdirde sınava girmenize gerek kalmaz.)
 • Birçok bölüm AP yada IB dersleri şartı koşabilir.
 • Okullar hangi bölümde eğitim alacağınıza bakmaksızın başvurularda CV istemektedir.
 • Bazı bölümlerde Portfolyo hazırlamanız gerekmektedir.
 • Resmi Transkript ve Diploma
 • Kanada Yüksek Lisans programlarına başvuracak öğrencilerden sağlam referans mektupları talep edilmektedir.

Kanada Üniversite Bölümleri

Kanada üniversite bölümleri birçok farklı alana ayrılmaktadır. Aşağıda yer alan Kanada üniversite bölümleri en popüler olanlarıdır.

 • Mimarlık
 • Mühendislik alanları
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım (Computer Science)
 • İşletme
 • Ekonomi, Ekonometri, (Economics, Quantitative Economics)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji
 • Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji
 • Uzay – Uçak Müh.
 • Sanat
 • Tasarım
 • Görsel Sanatlar

En iyi 10 Kanada Üniversiteleri Sıralaması

Kanada
Kanada'da Üniversite 5

Kanada Üniversiteleri sıralaması öğrenciler için hayli olumlu neticeler sağlamak ile beraber oldukça geniş bir üniversite yelpazesini de barındırmaktadır.

Başarıları ile kendini ispatlamış okullar ve alanında uzmanlaşmış akademisyenler eşliğinde mesleki bilgi edinmek ve aynı zamanda farklı bir kültürde kişisel zenginliği elde etmek istiyor iseniz sizlerde tercihlerinizi Kanada da üniversite eğitim kurumlarından yana kullanabilirsiniz.

En iyi 10 Kanada üniversitesi sıralaması aşağıda listelenmiştir.

 1. Toronto Üniversitesi
 2. UBC
 3. McGill Üniversitesi
 4. Montreal Üniversitesi
 5. Alberta Üniversitesi
 6. Waterloo Üniversitesi
 7. MC Master Üniversitesi
 8. Calgary Üniversitesi
 9. Victoria Üniversitesi
 10. Ottawa Üniversitesi

Kanada Üniversiteleri Başvuruları Ne Zaman ?

Kanada üniversitelerine başvuru işlemleri en az 3-4 ay öncesinden gerçekleştirilmelidir. Kanada üniversite bölümlerine kabul edilmek için okulla birçok görüşme yapılması gerekmektedir.

Kanada’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Kanada’da Üniversite okumak için eğitim almak istediğiniz okula başvuru yapmalısınız. Bu başvuruyu yurt dışı eğitim danışmanı ile birlikte yaparak eğitim başvuru sürecinizin cevabına göre vizenizi almanıza yardımcı oluruz. Kanada’da üniversite okumak için ülkenizde lise mezunu olmanız gerekir. Sonrasında dil yeterliliğini karşılıyorsanız okumak istediğiniz üniversiteden bir hoca bulmalısınız. Üniversite hocasından alacağınız kabul sonrasında üniversiteye başvurarak üniversitenin de sizi kabul etmesini beklemelisiniz. Kabul gerçekleştiğinde kayıt işlemlerini yaptırmalısınız.

Kanada’da Üniversite Okurken Nerede Kalabilirim?

Dilerseniz aile yanında kalarak, dilinizi geliştirebilir, aile ortamına uzak kalmamış olursunuz. Dilerseniz yurtta kalarak ortak mutfakta kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz. Yurtlar şehir merkezindedir. Öğrenci evleri ise aynı üniversiteye giden birden çok öğrencinin bir yerde kaldığı, mutfağın ortak kullanıldığı evlerdir. Genellikle öğrenci evleri de şehir merkezinde ya da okula ulaşımın kolay olduğu bir bölgededir.

Kanada Üniversitelerinde Hangi Bölümü Okuyabilirim?

Kanada’da üniversite okumaya karar verdiyseniz burada çok sayıda bölümden birini tercih etmekte özgürsünüz. Kanada’da yer alan okullarda turizm otelcilikten bilişime kadar birçok bölüm bulunur. Kendi ilgi alanınıza ve ileride yapmak istediğiniz işe göre bir bölüm tercihi yapmalısınız. Doğru bölümü seçme konusunda kaygı duyuyorsanız bölümünüzü yurt dışı eğitim danışmanı ile seçebilirsiniz.

Kanada’da Eğitim Süresi Ne Kadar?

Kanada’da üniversite eğitimleri 4 yıldır. Bunların yanında meslek yüksekokulu olarak eğitim veren 2 yıllık okullar vardır. Yüksek lisans eğitimi ise toplamda 2 yıl sürer. Diploma ya da sertifika programları ise çok daha kısa sürede sona erer. Bunların hangisini seçecekseniz eğitim danışmanı ile karşılıklı yapacağınız görüşme neticesinde ne kadar kalacağınızı, ortalama maliyetinizi hesaplayabilirsiniz. 

Kanada Üniversite Denklik

Denklik; Yurtdışı üniversitelerinden almış olduğunuz eğitimlerin ülkemizde tanınması ve kabul görmesi anlamına gelmektedir.

YÖK; denklik hususunu her sene belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda güncellemekte olup, yurtdışında alınan eğitimlerin ve diplomaların Türkiye’de de geçerli olunabileceğini göstermektedir.

Kanada üniversite denklik sorunu olmayan Kanada üniversiteleri bünyesinde eğitim aldığınız takdirde ülkenize döndüğünüzde mesleğinizi rahatlık ile icra edebileceksiniz.

Kanada üniversiteleri denklik ile alakalı detaylı bilgi almak istiyor iseniz alanında uzun yıllardır hizmet sunan danışmanlarımızdan destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kanada’da eğitim almak için Kanada vizesi sahibi olması veya Kanada öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

Diğer Eğitim Rrogramları

Neden Kanada’da Eğitim

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da Üniversite

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabiliriz.