İngiltere'de Üniversite - GEZGEL TURİZM - 0545 571 75 71
İngiltere

İngiltere’de Üniversite

İngiltere’de üniversite seçimi, kariyerinizin başladığı nokta kabul edilebilir. Türkiye’de herhangi bir üniversiteden mezun olmak çok büyük bir fark yaratmasa da İngiltere’de bir üniversiteden mezun olmak çok büyük farklar yaratabilir. Çünkü İngiltere’de üniversite okumak öncelikle çok iyi bir şekilde İngilizce konuşma ve yazma becerisi gerektirir. Uluslararası geçerliliğe sahip bir dil olan İngilizceyi bu kadar iyi bilmek, çok uluslu şirketlerde iş bulmanızın kapısını size açar. Üstelik isterseniz Türkiye’de isterseniz yurt dışında iş başvurularınızın olumlu sonuçlanması için çok büyük bir fırsattır.

İngiltere’de Üniversite

İngilterede üniversite eğitimi almak hayatınızda yaşayacağınız en güzel tecrübelerden biri olabilir. İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümler için eğitim süreniz daha uzun olabilir. (Tıp, diş hekimliği, mimarlık) Girmek istediğiniz üniversite için belirli kriterlere sahip olmalısınız. Türk öğrencilerin lisans programlarına katılabilmesi için 1 yıllık hazırlık (foundation) eğitimi alması gereklidir. Not ortalaması ve İngilizce seviyesi ileri düzey olan öğrenciler 1. sınıftan başlayabilir. Aynı zamanda lise eğitiminden IB veya A Level diplomasına sahip öğrenciler hazırlık programına katılmazlar. İngiltere üniversiteleri fiyat bilgileri, başvuru şartları, yeterlilik sınavları ve daha fazla bilgi için başvuru ve danışmanlık merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ingilterede egitim 1
İngiltere'de Üniversite 5

İngiltere Üniversiteleri Eğitim Sistemi

İngilterede üniversite okumak pek çok bireyin ilgisini, sunduğu olanaklar ve avantajlar ile çekmektedir. İngiltere’de eğitim 5 ile 16 yaş aralığında zorunlu olup, bu yaşın devamında da sürdürülmektedir. Alanında uzman akademisyenler ve bilinçli ebeveynlerin yönlendirmeleri ile öğrenciler kariyerlerini şekillendirebilmek adına üniversite eğitimlerine devam etmektedir. Karma eğitim modeli benimsenen İngiltere’de, üniversite eğitimi A Level (Lise), Lisans ve Yüksek Lisans şeklinde üç aşamadan oluşur.

İngiltere üniversite sistemi köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik altyapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları ile uluslararası eğitim dünyasında özel bir yere sahiptir. İngiltere üniversite sistemi zengin akademik kariyer planlarını, mezuniyet sonrası iş imkanlarını ve çok çeşitli eğitim programlarını bünyesinde barındıran bir eğitim sistemidir. İngiltere üniversiteleri, dernekler ve kuruluşlar tarafından desteklenir ve denetlenir. Bu kuruluşların başında Russell Group gelmektedir. Russell Group bünyesinde bulunan 24 üniversite arasında Birmingham, Oxford, Cambridge ve York gibi önemli üniversiteler de yer alır.

İngiltere’de Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeliyim?

İngiltere’de çok fazla eyalet ve şehir var. Dolayısıyla çok fazla üniversite var. Ama eğitim kalitesiyle kendini kanıtlamış, yabancı öğrenci potansiyeli çok yüksek olan üniversitelerden birinde okuyorsanız akademik olarak kendinize büyük bir yatırım yapmayı başarırsınız. Ayrıca çok farklı ülkelerden insanlarla tanışarak ileride dünyanın birçok yerinde ziyaret edebileceğiniz dostlar edinirsiniz. Yeni iş fırsatları açısından yeni insanlar tanımak oldukça önemlidir.

İngiltere’de Eğitim Kalitesi Yüksek Üniversitelerin Listesi

 • London: Lite College, London College of Fashion, London Metropolitan University, Princes College vb.
 • Bournemouth: BBSI (Bournemouth Business School international), Bournemouth &Poole College, Bournemouth University
 • Manchester: Abbey Dld Colleges, Manchester Metropolitan University, University Of Manchester
 • Brighton: Brighton University, Regency College, University of Sussex
 • Oxford: Oxford Brookes University

Daha birçok şehirde farklı çok sayıda üniversite bulunur. Eğer İngiltere’de yaşamak istediğiniz özel bir yer varsa sizin için o şehirdeki ya da semtteki okulları araştırarak bölümünüze uygun şekilde tercih edebileceklerinizin listesini yapabiliriz.

İngiltere’de Üniversite Bursu Nasıl Alınır?

İngiltere’de üniversite bursu için başvuru yaparken istenen şartlara uygun olduğunuzdan emin olmalısınız. Gerekli belgeleri teslim ederek İngiltere’de burslu okuma hakkı kazanabilirsiniz. Böylece okurken maddi destek de alarak ailenizden ekstra para istemeden yaşayabilirsiniz. Üstelik devlet bursu, Birleşik Krallık Bursu ve özel kurumlar ya da kişiler tarafından sağlanan burslar olmak üzere farklı burs seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca organizasyon bursları ve Home üniversite bursları olmak üzere iki ayrı burs seçeneğinden daha yararlanma hakkını elde edebilirsiniz. Şimdi bizi arayarak ilgili üniversiteler için İngiltere’de eğitim ve burs danışmanlığı alabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere üniversiteleri; modern eğitim ortamları, yüzyıllardır süre gelen eğitim gelenekleri, yenilikçi öğretim yaklaşımları, öğrencilerine verdikleri destekler ile yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en gözde seçeneklerden biridir.

İngiltere’de üniversite okumak, akademik açıdan dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim fırsatı anlamına gelir. Önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İngiltere, kültürel çeşitliliği en zengin ülkelerden biridir. Üstelik İngiltere’de lisans eğitimini üç yılda tamamlamak mümkün. Bu da daha kısa bir eğitim süresi ve daha az maliyet anlamına gelmekte.

Genel olarak bakıldığında İngiliz eğitim sistemi lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi çoğunlukla üç yıldır. Bazı teknik bölümlerde bu süre dört yıla çıkabilmektedir. Akademik yıl, çoğunlukla Eylül veya Ekim ayında başlar. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi modeli vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı, Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere hem zengin bir akademik kariyer planı sunmakta, hem de mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırmaktadır. İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.

Ingiltere
İngiltere'de Üniversite 6

İngiltere’de Üniversite Fiyatları

İngiltere üniversiteleri fiyatları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir. 

Yurtdışı eğitim danışmanlarımız tarafından bütçeniz ve almak istediğiniz eğitime göre başvurmak istediğiniz İngiliz Üniversiteleri özenle seçilir. Alanında uzun yıllardır faaliyet sergileyen eğitmenler eşliğinde kariyerinizde prestiji yakalamak için eğitim tercihinizi İngiltere üniversitelerinden yana kullanabilirsiniz.

İngiltere üniversite fiyatları ve ücretleri hakkında detaylı bilgi edinebilmek için Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde bulunan danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda en iyi 5 İngiltere üniversitesi fiyatlarını bulabilirsiniz.

İngiltere üniversite ücretleri haricindeki maliyetler hakkında daha fazla bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve yolculuğunuza tam olarak hazır olabilirsiniz.

İngiltere En İyi Üniversiteleri Sıralaması

İngiltere’nin en iyi üniversitesi 2019 QS World University Ranking sıralamasına göre Oxford Üniversitesidir. Oxford Üniversitesi dünyanın en iyi 5. üniversitesi iken Cambridge Üniversitesi de 6. sıradadır.

Oxford University
Cambridge University
St Andrews University
Imperial College London
Lancaster University
Leeds University
Durham University
College London University
London School of Economics
Warwick University
Exeter University
Birmingham University
East Anglia University
Nottingham University
Glasgow University
Southampton University
Bristol University
Manchester University
Newcastle University
York University

İngiltere Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Yüksek ortalamalarla ve yeterli İngilizce seviyesi ile mezun olan veya Türkiye’de IB Diploma sahibi ya da A Level diploma veren (İngiliz eğitim sistemi olan) sayılı liselerden mezun olan öğrenciler ve akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler hazırlık yılından muaf olup lisans programına direkt olarak 1. sınıftan başlayabilirler. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra birçok üniversite kendi bünyelerinde Foundation Year sunmaktadır. Bir öğrencinin Foundation programlarıyla kabul alması için minimum 5.5 IELTS skoru elde etmesi gerekmektedir. Bu programlarla lisans eğitiminizi ve yüksek lisansınızı hazırlık alarak desteklersiniz.

İngiltere üniversitelerine doğrudan giriş şartları;

 • Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (IELTS)
 • Belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması
 • Ders dışı aktiviteler ve CV
 • A+ ve IB Diploması

İngiltere Üniversitelerine Başvuru için Gerekli Evraklar

İngiltere üniversite eğitimi için genel olarak aşağıdaki belgeleri temin etmeniz beklenmektedir. Özellikle İngiltere’de üst sıralamalarda yer alan bir üniversiteye başvuru yapmayı planlıyorsanız üniversitenin istediği formatta Essay (Niyet mektubu) ve akademik hoca referans mektubunuzu temin etmeniz beklenmektedir.

 • – Transkript (Lise not dökümü)
 • – 1 veya 2 Adet Akademik Referans Mektubu
 • – Essay / Personal Statement / Niyet Mektubu (*Essay Nedir? Nasıl Yazılmalıdır? Buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.)
 • – Eğer iş tecrübeniz varsa, iş yeri referans mektubu
 • – CV
 • – Eğer varsa, İngilizce seviyenizi kanıtlayan resmi belge (IELTS, TOEFL, Pearson, CEA, vb.)
 • – Portfolyo (Mimarlık, İç mimarlık, Animasyon, vb. bölümler için)
 • – Pasaport
 • – Eğer varsa daha önce alınan İngiltere vizeleri

İngiltere Üniversitelerinde Konaklama ve Yaşam Maliyetleri

İngiltere üniversiteleri öğrencilerine kampüs içi veya kampüs dışı konaklama alternatiflerinden birini sunmaktadır. İlgili üniversiteden kabul mektubunuzun gelmesini takiben üniversitenin sunmuş olduğu konaklama alternatiflerinden birini tercih edebilirsiniz. Her üniversitenin sunduğu konaklama imkânı birbirinden farklı olmakla birlikle ihtiyacınıza en uygun konaklamayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Yıllık konaklama ücretleri 4.500 Pound – 9.000 Pound arasında değişkenlik göstermektedir. Yaşam maliyetleri ise seçeceğiniz lokasyona göre farklılık gösterecektir. İngiliz Konsolosluğu İngiltere’de üniversite eğitimi alacak olan öğrenciler için yaşam maliyetlerini Londra için aylık 1.334 Pound, Londra dışı içinse

Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de lisans ya da master eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğu, en azından ilk senelerinde üniversite yurtları ya da özel yurtlarda kalmaktadırlar. Londra, Manchester, Liverpool ve diğer birçok şehirdeki üniversiteler, çoğunlukla öğrencilere ilk yıllarında yurt konaklamasını garanti etmektedirler. Öğrencilerin de büyük çoğunluğu çevre yapmak, yaşadıkları şehre ve eğitim aldıkları üniversiteye alışmak adına ilk yıllarında yurt konaklamasını tercih etmektedirler. Yine aile yanı konaklama, kiralık daire konaklaması ve özel yurt gibi birçok seçenek de öğrencilere konaklama çözümleri için sunulmaktadır. Ancak genel olarak İngiltere’de konaklama, para biriminin de sterlin olduğunu hesaba katarsak Türkiye’ye oranla daha yüksektir.

Üniversite Yurtları
Üniversite yurtları tek, çift ya da 3-4 kişilik odalar olarak dizayn edilmiştir. Tek kişilik odalar kısıtlı olmakla beraber erken başvuru ve ödeme yapan öğrencilerin daha kolay kiralayabildikleri oda tipleridir. Yurtların tümünde çamaşırhane, televizyon odası, kafeterya, yemek yeme yerleri gibi olanaklar bulunurlar. Bazı self-catering yurtlarda öğrencinin de yemek yapabileceği mutfak alanları oluşturulmuştur. İngiltere’de üniversite yurtları çoğunlukla üniversite kampüsünde yer almakla birlikte şehrin farklı bölgelerinde de dağılmış olabilirler. Genellikle yürüyerek, bisikletle ya da tek vesaitle rahatça ulaşılabilen yurtlarda güvenlik her zaman ön plandadır.

Özel Yurtlar
Yine üniversite yurtlarında kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da konforunu beğenmeyen öğrencilerin tercih ettiği konaklama türlerinden biri de özel yurtlardır. Lokasyona ve yeterliliklerine göre üniversite yurtlarından biraz daha yüksek ücretli olabilen özel yurtlar şehir merkezleri ya da üniversite kampüslerine 15 -30 dakika uzaklıkta olabilmektedir.

Kiralık Daireler
İngiltere’de lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama türlerinden biri de kiralık dairelerdir. Genellikle ilk sene yurtta kaldıktan, şehri tanıdıktan ve çevre edinildikten sonra bireysel olarak ya da üniversite arkadaşlarıyla iki, üç ya da dört kişilik daireler kiralanmaktadır. Ev kiraları yine bölgeye, evin lüksüne ve büyüklüğüne göre değişmekle beraber 600£ ila 1.500£ arasında değişmektedir.

aylık 1.023 Pound olarak belirlemiştir.

İngiltere Üniversiteleri YÖK Denkliği

İngiltere üniversiteleri arasında öğrencilerin tercih ettiği birçok okul YÖK denkliğine sahiptir. YÖK’ün denklik prosedürüne göre dünya sıralamalarında yer alan okullar denk sayılırken, İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye dönen öğrenciler transkriptleri ve diplomaları ile denklik başvurularını yapabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusu Süreci

Ingiltere vize basvuru
İngiltere'de Üniversite 7

İngiltere Üniversiteleri bünyesinde eğitim almak için İngiltere vizesi sahibi olması veya İngiltere öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Pasaport ( en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • İngiltere vize başvuru formu
 • İngiltere’deki üniversiler tarafından gönderilen kabul mektubu
 • Öğrencinin yahut eğitim masrafını üstlenen ailenin maddi durumunu gösteren döküm
 • İngilizce eğitimi aldığınıza dair dökümler
 • 2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru ücreti
 • 18 yaşından küçük olanlar için noter tarafından onaylanmış muvafakatname
 • Askerlik durumunuzu gösteren belge
 • Evli olanlar için evlilik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Tapu ile araç ruhsat fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası

Diğer eğitim programları

İngiltere Dil Okulları
İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere’de üniversite için çalıştığımız bazı üniversitelerin detaylarına ulaşabilir, daha detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabiliriz.