Türkiye'den Sadece Kimlikle Gidilebilecek ülkeler - Gezgel Turizm
Blog

Türkiye’den sadece kimlikle gidilebilecek ülkeler

Türkiye’den sadece kimlikle gidilebilecek ülkeler listesini sizin için yazdık.

Vizesiz Ülkeler

Evet, vizesiz seyahat gibi pasaportsuz seyahat de mümkün. Henüz vizesiz ülkeler listesi kadar uzun olmasa da pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkeler de var.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan” Pegasus ile gidebileceğiniz Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Konsolosluğa gitmeden, vize ücreti ödemeden, pasaport yenilemeden kısacası ekstra para harcamadan ucuza yurt dışı tatili yapmak için bu ülkeleri de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Ancak her ülkenin kimlikle seyahat konusunda uygulamaları farklılaşabiliyor. Pasaportsuz gidilen ülkelerin aradığı koşul ve vizesiz seyahat sürelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’den sadece kimlikle gidilebilecek ülkeler

1 – KKTC

Kıbrıs girne

Listemizin ilk sırasında tabii ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. T.C. vatandaşlarına 30 gün boyunca pasaportsuz çipli kimlik kartı ile ziyaret etme imkanı sunan KKTC, pasaportla ziyaret edecek vatandaşlara ise 90 gün konaklama hakkı veriyor. Eski ve fotoğrafsız kimlikler ise girişlerde kabul edilmiyor. Bu durumda kimliğin hazırsa Kıbrıs’a ulaşmak için tek yapman gereken hemen bir Lefkoşa uçak bileti almak. Ülkeye ulaşım için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor.

Ülkemizden ortalama 1,5-2 saatte ulaşabileceğin Kıbrıs’ta yapabileceğin çok sayıda aktivite var. Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi şehirlerini ziyaret edebilir, bu şehirlerin tarihi değerlerini seyahat planına dahil edebilir, plajlarında sıcak yaz günlerinin tadını çıkarabilirsin. Tüm bunlara ek olarak Kıbrıs’a kadar girmişken nefis mutfağındaki lezzetleri de mutlaka denemelisin. Kıbrıs’a ulaşım oldukça kolay. Ülkemizin İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon gibi şehirlerinden direkt uçuşlar düzenleniyor.

2 – Azerbaycan

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’ın Türkiye ile olan vize uygulaması 2021 yılında kaldırıldı. Bu tarihten itibaren de artık Azerbaycan’a pasaport ya da vize almadan yalnızca fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebiliyoruz. Bu karar da Azerbaycan seyahatlerini çok daha kolay ve ekonomik hale getirdi.

Türkiye’den ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Bakü’ye gerek iş gerek turistik amaçlı çok sayıda uçuş gerçekleştiriliyor. Özellikle Bakü ve ülkenin bir diğer önemli kenti olan Gence, hem iş hem de turistik anlamda çok sevilen rotalarının başında geliyor. Dil ve kültürel anlamda oldukça benzer özelliklere sahip olduğumuz ülkede tarihi değerleri gezebilir, Bakü’nün düzenli şehir hayatını keşfedebilir, lezzetli yemekler yiyebilir, kısacası keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsin. Eğer bir Azerbaycan seyahati planlıyorsan Bakü uçak bileti alarak planını yapmaya başlayabilirsin. Ülkemizin neredeyse pek çok şehrinden Bakü’ye direkt ulaşım imkanı bulunuyor.

3 – Gürcistan

Gürcistan batum

Karadeniz’de Artvin ilinin sınır komşusu olan Gürcistan, özellikle bahar ve yaz aylarında bölgede yaşayanların çok sevdiği seyahat rotalarından biri. Gürcistan’da T.C. vatandaşları önceleri 90 güne kadar pasaport ve vize olmadan konaklayabiliyorken, günümüzde bu süre 1 yıla kadar uzatılmış durumda. Yani yalnızca çipli ve fotoğraflı yeni kimliğin ile Gürcistan’da 1 yıl konaklayabiliyorsun.

Gürcistan ziyaretleri genellikle en yakın şehir olan Batum’a yapılıyor. Hatta Batum’a ülkemizden otobüsle de kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor ve Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerimizden direkt olarak Batum otobüs bileti bulabiliyorsun. Liman kenti Batum’un yanı sıra nostaljik dokusu ile keyifli bir deneyim vadeden Tiflis, Gürcistan’ın ziyaret edebileceğin bir diğer önemli kenti.

4 – Moldova

Moldova

Moldova Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri ve hem Romanya hem de Ukrayna ile sınır komşusu. Ülke 90 günü aşmayacak şekilde T.C. çipli ve fotoğraflı kimlik kartınla ziyaret edebileceğin ülkelerden biri. Yani 90 güne kadar vize muafiyetin bulunuyor. Peki Moldova nasıl bir ülke?

Kültürel anlamda Rus ve Romen kültürünün etkilerinin görüldüğü Moldova’nın, Rus kültürünün etkisinde kalmasının sebeplerinin başında ise 1991 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne bağlı olması geliyor. Dolayısıyla ülkede tarihi anlamda görülecek çok sayıda durak mevcut. En fazla ziyaretçi ağırlayan şehri ise başkent Kişinev. Kişinev aynı zamanda ülkenin tek havalimanı olan şehri. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok keyifli bir seyahat gerçekleştirebileceğin şehir parkları ve tarihi değerleri ile öne çıkıyor. Sen de yalnızca Kişinev uçak bileti alarak kimlik kartı ile ülkeyi ziyaret edebilirsin.

5 – Ukrayna

Ukrayna kiev

Türkiye’den kimlik kartı ile ziyaret edilebilen ülkelerden biri de Ukrayna. Ukrayna T.C. vatandaşlarına kimlik kartı ile 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veriyor. Yalnız tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Ukrayna girişleri için de kimlik kartlarının fotoğraflı ve çipli yeni kartlardan olması zorunluluğu var. Ülkenin eski mutlu günlerine dönmesi için Ukrayna’da son dönemlerde yaşanan üzücü hadiselerin bir an önce bitmesini temenni ediyoruz.

6 – Sırbistan

Sırbistan belgrad

Son olarak çok yakında T.C. çipli kimlik kartı ile seyahat edilebilecek ülkelere bir yenisi daha eklenmek üzere. Zaten vizesiz olarak ziyaret edebildiğimiz Sırbistan, Türkiye ile karşılıklı olarak seyahatlerde pasaportu da kaldırarak yerine kimlik kartı ile giriş için gerekli olan yasal düzenlemeyi tamamladı. Geriye yalnızca protokol imzalanması kaldı ve çok kısa sürede de tamamlanması bekleniyor. Tüm düzenlemelerin tamamlanması ile artık Sırbistan’ı da kimlik kartı ile ziyaret edebileceğiz.

Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleriyle olduğu kadar kültürel çeşitliliğiyle de çok sevilen destinasyonlardan biri. Şehir eski ve yeni olarak ikiye ayrılmış durumda ve asıl ziyaret edilebilecek tarihi noktalar eski şehir sınırları içerisinde yer alıyor. Sen de henüz Belgrad’ı keşfetmediysen hemen bir seyahat planı yapabilir, Belgrad otelleri içerisinden bütçene en uygun olanı seçerek, rezervasyonunu yaptırabilirsin.

Kimlikle Gidilen Ülkeler

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

“Kıbrıs’a pasaportla mı gidiliyor?” diye merak edenler için KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya ihitiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfetmeye yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz. Eski ve fotoğrafsız kimlikler artık KKTC girişlerinde kabul edilmemektedir.

Ukrayna

Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız yeni tip fotoğraflı ve  çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Gürcistan

Turist olarak Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportsuz turlara katılabilir, sadece kimlik göstererek seyahat edebilirsiniz. Yalnız sadece yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahiplerinin pasaport olmadan ülkeye giriş yapabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Azerbaycan

3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan  bildiriyle Türkiye ile olan vize uygulaması kaldırılan Azerbaycan’a vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgenizle seyahat edebilirsiniz. Bu vize muafiyetine bağlı olarak iki ülke vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz giriş-çıkış yapabilirler. 90 günü aşan durumlarda ise ikamet izni başvurusu zorunludur.

Moldova

Türk vatandaşlarının çipli kimlik kartıyla vize almadan seyahat edebilecei son ülke Moldova. 90 günü aşmayacak seyahatleriniz için vize muafiyetinden yararlanarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer 90 günü aşacak bir seyahat planınız varsa sahip olduğunuz pasaport türüne göre Moldova vizesi almanız gerekebilir.

Pasaportsuz Yurt Dışı Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı?

Evet, pasaportsuz yurt dışına çıkılır. Nüfus cüzdanı yani kimlikle giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları pasaportu olmadan da gidebilmektedir. Ancak, Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartlarını pasaportsuz seyahat için kabul etmektedir.

Pasaportsuz yurt dışına nasıl çıkılır?

Sınır kapısında verilen yurt dışı çıkış formunun eksiksiz doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması pasaportsuz seyahat için yeterlidir. Giriş yaptığınız ülke polisinin damga vurduğu formu geziniz boyunca saklayıp Türkiye’ye dönene kadar kaybetmemeniz gerekmektedir. Not: Pasaport istemeyen ülkelere giderken sorun yaşamamak adına yanınızda kalacak yer bilgilerinizi ve dönüş biletinizin fotokopisini almayı unutmayın.

Türkiye’den sadece kimlikle gidilebilecek ülkeler listesini sizin için yazdık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabiliriz.