Katar Vizesi Nasıl Alınır - Gezgel Turizm
Vize

Katar Vizesi Nasıl Alınır

Merhabalar! Katar vizesi, Katar vizesi nasıl alınır? Katar vize istiyor mu? Katar’a vize var mı? Tüm detaylı bilgileri sizin için yazdık.

Bilgi Hattı

Telefon 0545 571 75 71  E-mail: infok@kocakvize.com

Katar

Resmi adı Katar Devleti olan ülke Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunmaktadır. Basra Körfezi ile çevrili olan, tek kara komşusu Suudi Arabistan olan Katar kişi başı gelire göre dünyanın en zengin ülkesidir. 7 ayrı belediyeye bölünmüş olan ülkenin başkenti Doha, diğer önemli şehirleri ise; El Vakra, Er Reyyan, Al Khor, Lusail, Al Rayyan’dır. Katar’ın nüfusu ise 2017 sayımına göre 2,639 milyondur.

Katar vizesi

Katar vize başvurularınız için gerekli evraklar ve vize başvuru formuna erişebilirsiniz. Katar, kısa süreli seyahatler için Türkiye’den vize talep etmemektedir. Umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu veya hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Katar’a vizesiz seyahat edebilirler.

180 gün içinde 90 günü geçmeyecek olan seyahatler için bordo pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur. Katar, iş, turizm ve ziyaret amaçlı seyahatler için vize talep etmemektedir. Ayrıca 30 günlük ve tek sefer giriş sağlayan e-vize uygulaması da bulunmaktadır.

Katar vize başvurusu için elektronik vize uygulamasına giriş yapılabilir. Katar seyahati için Türk vatandaşlarının pasaportlarını, konaklama ve ulaşım belgelerini göstermeleri gereklidir. Pasaportların 10 yıldan eski olmaması ve seyahat dönüşü sonrası en az 6 aylık geçerlilik süresi olması gerekiyor.

Katar vize işlemleri için yatırımcı vizesi veya aile birleşimi konularından Vize Randevu temsilcileriyle görüşme sağlayabilirsiniz. Vatandaşlık işlemleri, göçmenlik işlemleri, pasaport ve vize yenileme işlemleri için vize başvuru merkezlerimizden destek alabilirsiniz.

Katar Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Katar vizesi

Hayır, Katar Türk vatandaşlarından vize istememektedir.

Katar vize istiyor mu 2022 sorgusunda artık 30 güne kadar olan konaklamalı Katar seyahatleri için Katar vizesi almaya gerek kalmamıştır.

Katar’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri 2 haftalık süre ile yapacakları turistik ziyaretler için vizelerini belirli bir ücret karşılığında havaalanında alabilmektedirler. Gri (Hizmet), Yeşil (Hususi) ve Siyah (Diplomatik) pasaportlardan herhangi birine sahip olmaları halinde ise Katar’da 180 gün içerisinde 90 gün kalış için vizeden muaftırlar.

Katar, 28 Mayıs 2016 yılında yürürlüğe giren uygulamaya göre farklı pasaport türlerine sahip T.C. vatandaşları için farklı vize prosedürleri uygulamaktadır. Turistik geziye çıkan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Vatandaşlar, ülkeye girişte 6 ay geçerli pasaport ile konaklama ve gidiş/dönüş uçuş bilgilerinin dökümlerini göstermekle yükümlüdür. Havalimanında düzenlenen vize çok girişlidir. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise herhangi bir amaçla 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere ülkeye giriş yapabilmektedir.

Turistik gezilerin dışında ticari amaçlar, eğitim, araştırma ve aile birleşimi gibi nedenlerle yapacağınız seyahatler içinse vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Katar Vize Başvurusu

Kısa süreli turistik seyahatler için T.C. vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri de Katar’dır.

Katar Çalışma Vizesi

Katar Çalışma Bakanlığı birimi üzerinden vize talepleriniz değerlendirilir. 6 aydan 1 yıla kadar olan çalışma vizesine dair ülkeden alınan davet mektuplarına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda kişisel ve şirket belgelerinin ibrazına karşı taleplere geçilebilir.

Katar Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Katar vizesi nasil alinir

Katar’da bir firmada iş başvurusunun tamamlanmasının sonrasında davetiye gönderilmesi durumunda kişilerin çalışma izni alması hazır bir pozisyon mevcutsa daha kolay olacaktır. Bu davetiye ile beraber çalışma vizesi başvurusunun yapılması gerekir.

Katar’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Katar’a gitmek için belirli sürelerle vize muafiyeti olsa da ülkeye girişte ibraz edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Bunlar şu şekildedir:

• Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat bitiminden itibaren en az 6 ay olan)

• Kimlik kartı

• Otel rezervasyonu

• Gidiş-dönüş seyahat bileti rezervasyonu

**Katar’a vizesiz kalış süresinden daha uzun sürelerle gitmek isteyenler ülkede bulunma amaçlarına uygun vize türüne başvuruda bulunmalıdır. Başvuru ve hazırlanması gereken evraklarla ilgili detaylı bilginin Katar Konsolosluğundan öğrenilmesi gerekmektedir.

Katar Vize Politikası

Katar vize politikası içerisinde, Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği içerisinde yer alan ülke vatandaşlarının ve ayrıca Türkiye ile Malezya vatandaşlarına özgü vize serbestliği bulunmaktadır. Katar’a varıldığı zaman bu politika içerisinde yer alan ülke vatandaşları vize sorgularına girmeden Katar sınırları içerisinde rahatça dolaşabilmektedirler.

Katara Nasıl Vize Alınır?

Katar’a vize alabilmek için Katar Konsolosluğuna vize başvuru talebinde bulunulmalı.

Katar’da Kaç Gün Kalınır?

Katar’da ne kadar süreyle ikametgah edileceği alınan vize türüne göre değişkenlik gösterir.

Katar Vize Süresi

Türkiye ile Katar arasında yapılan vize serbestliği anlaşmasından sonra en çok merak edilen konu, Katar vize süresi kaç gündür? Bu sorunun cevabı yetkili makamlarca 30 gün olarak belirtilmiştir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Katar Vize Uzatma

30 günlük vize muafiyetinden yararlanan Türk vatandaşları, 30 günlük süre sonunda herhangi bir şekilde Katar vize uzatmaişlemi yapamamaktadır. Bu sürenin uzatılabilmesi için, Katar’a gitmeden önce 30 günden fazla olacak şekilde Katar vizesi alınmalıdır.

Katar Aktarma Vize; Katar Tranzit vize nasıl alınır?

Katar’a gidildiğinde vize muafiyeti olmasından dolayı Katar aktarma vize işlemlerine vize sorgularının yapılmasını beklemeden transit geçiş yapılabilmektedir.

Katar’a Vize Var mı?

Katar ile vize serbestliği anlaşması olduğundan dolayı, Katar a vize varmı?

-Hayır Katar’a vize yoktur.

Katar a Vize Gerekiyor mu?

Katar a vize gerekiyor musorusuna, 14 Ağustos 2010 tarihi itibariyle hayır cevabı verilmeye başlanmıştır. Çünkü bu tarihten itibaren iki ülke vatandaşlarına vize serbestliği gelmiştir. Bu sayede, her iki ülke vatandaşı da 30 günü aşmayacak şekilde, rahat rahat ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Katar’a İşçi Olarak Nasıl Gidebilirim?

İşçi olarak gitmek için kadroya kabul edildiğinize dair firmanızdan almış olduğunuz resmi biri yazıyı sunmanız gerekmektedir. Bu şekilde giriş işlemlerinde ve işçi olarak çalışmanıza onay verilmesinde sorun yaşanmayacaktır.^

Mesleki yeterliliğe sahip olan vatandaşların belgeleri ile bunu belirtmeleri istenir. Özellikle de sağlık durumuna ilişkin alınan belgeler üzerinden çalışma iznine başvurulur. En az 6 aylık süreye göre işçilerin çalışma vizesinden faydalanmaları sağlanır.

Katara İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İşçi vizesine dair çalışan ve işveren belgelerine başvurulur. Her bir belgenin eksiksiz olması üzerine sonuçlanması ortalama 15 iş günü sürer. Ancak ek belgelerin ibraz edilmesi gerekirse bu süreç uzayabilir ve 30 iş gününe kadar iş vizesine netlik kazandırılabilir.

Katar vizesi; Katar vizesi nasıl alınır? sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Bizim ile iletşime geçmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabiliriz.