Etiyopya Vizesi - Gezgel Turizm
Vize

Etiyopya Vizesi

Merhabalar! Etiyopya vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

Etiyopya vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

Etiyopya Hakkında Genel Bilgi

 • Başkent : Addis Ababa
 • Telefon : +251
 • Alan : 1.104.300 km²
 • Nüfus : 96.633.458
 • Para Birimi : Birr (ETB)

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vizesi nasıl alınır?

Etiyopya’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce Etiyopya Büyükelçiliğinden Etiyopya vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Etiyopya vizesi için gerekli evrakları ve Etiyopya vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Etiyopya vize ücretini bankaya yatırdıktan sonra

Etiyopya için;

 • 1 aylık Etiyopya vizesi
 • 3 aylık Etiyopya vizesi
 • 6 aylık Etiyopya vizesi
 • 1 yıllık Etiyopya vizesi

alabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi Şartları Nedir?

 • Pasaport (Etiyopya vizesi alabilmeniz için en az 6 aylık süreli pasaporta sahip olmalısınız)
 • Pasaportunuzda iki boş sayfa olmalıdır.
 • Etiyopya vizesi için gerekli evrakları hazırlanmalıdır.
 • Bankaya vize ücretini ödenir. Dekont alınır
 • 4 adet fotoğraf olmalıdır.
 • Etiyopya vize başvuru formu doldurulur
 • Sarı Humma Aşı Kartı
 • Etiyopya vize başvuru saatinde Etiyopya vize başvurusu yapılır

Etiyopya Vize İstiyor Mu? Etiyopya’ya Vize Var Mı?

Etiyopya vize istiyor mu? Etiyopya vize var mı? Etiyopya vize gerekiyor mu? Etiyopya vize ister mi? Etiyopya yeşil pasaporta vize istiyor mu? Etiyopya ya vize var mı? Etiyopya vize gerekiyor mu?

Bütün bu soruların cevapları EVET. Etiyopya’ya gidecek tüm Türk vatandaşları vize almaları gerekmektedir. Türkiye vatandaşları vizeye tabidir.

Etiyopya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen; Tüm pasaport sahipleri vizeye tabidir. Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip Türk vatandaşları en fazla 90 günü geçmemek şartıyla vize muafiyetine sahiptirler.

Etiyopya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Etiyopya Vizesi Nereden Alınır?

Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliğinden alınır.

 • Büyükelçiliklerden
 • Konsolosluklardan
 • Fahri konsolosluklardan
 • Dış temsilciliklerden
 • Vize işlemlerini yaparak vize alabilirler.

Etiyopya Vize Türleri

 • Turistik vize
 • Ticari Vize
 • Çalışma vizesi
 • Aile ve Arkadaş ziyaret vizesi
 • Eğitim Vizesi

Etiyopya Turistik Vizesi

Etiyopya vize istemedigi ulkeler

Etiyopya turistik vizesi, Etiyopya’ya giriş yapmak isteyen herkes için zorunlu olan bir uygulamadır. Hususi, hizmet, umumi pasaport sahipleri Etiyopya vize prosedürüne tabi oldukları için vize almak zorundalar. Diplomatik pasaport sahipleri bu konuda ayrıcalıklı olan kişilerdir. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatler için vize işlemlerinden muaf tutulmuştur. Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Etiyopya devletinin Türkiye temsilciliklerine ve Etiyopya devleti tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile başvurabilirler. Etiyopya turistik vize başvurusunu şahsen yapabileceğiniz gibi seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Etiyopya vize başvurusu yapmak için ülkemizde bulunan Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünden randevu almanız gerekiyor. Başvuruların randevu gününde ve saatinde yapmanız gerekiyor. Şahsi olarak yapacağınız başvurular için Etiyopya Başkonsolosluğunu da tercih edebiliyorsunuz. Başkonsolosluk aracılığı ila yapacağınız başvurular için çok ileri bir tarihe randevu verileceği için vize merkezlerini tercih etmeniz sizin adınıza avantajlı olacaktır. Etiyopya Konsolosluğu vize biriminin başvuru dosyalarını inceleme işlemlerinde herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru dosyanızda yer alan evrakların eksik olması tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğu için başvurularınızı eksiksiz bir şekilde yapmanız gereklidir.

Etiyopya vizesi başvurusu yaparak alacağınız vize tek girişli bir vizedir. Tek girişli Etiyopya vizesi almak istediğinizde pasaportunuzun başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay geçerlilik süresi olması gereklidir. Ayrıca pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfanın bulunması ve pasaportun deforme olmamış olması gereklidir. Etiyopya turistik vize başvuruları için biometrik iz alınmadığı için evraklarınızı kargo ile gönderip randevu alarak da başvuru yapma imkanına sahipsiniz. Vize almanız durumunda vize başlangıç tarihiniz pasaportunuzun vize tarihinin işlendiği tarih olarak baz alınmaktadır

Etiyopya turistik vizesi seyahat tarihinize veya otel rezervasyonunuza göre verilmediği için başvuru sırasında bu detaya önem vermelisiniz. Pasaportunuzun çıktığı tarihten itibaren vizeniz başlayacağı için seyahat tarihlerinizi planlarken buna dikkat etmelisiniz. Turistik vizeler genellikle tek girişli ve 1 aylık olarak verilirken, ikinci başvurularda ise 6 aylık veya 1 yıllık çok girişli vizeler olarak verilmektedir.

Etiyopya Aile Akraba ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Etiyopya aile akraba ziyaret vizesi, Etiyopya konsolosluğu tarafından verilen kısa süreli bir Etiyopya vizesidir. Kısa süreli vize ile Etiyopya’da bulunan aile ve akrabalarınızı ziyaret edebiliyor,30 gün boyunca ikamet etme hakkını elde edebiliyorsunuz. Etiyopya aile akraba vizesi alabilmek için en önemli nokta Etiyopya’da yaşayan yakınlarınızdan, ailenizden, akrabalarınızdan bir davetiye yazısıdır. Etiyopya da yaşayan akrabalarınızdan bir davetiye almadığınız takdirde bu vize türüne başvuramazsınız, başvurmanızda red cevabı alırsınız. Etiyopya aile akraba vizesi için başvuru yapmak için sadece Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümüne gitmelisiniz. Evraklarınızı posta veya kargo yolu ile gönderebilir, şahsi olarak gitme zorunda değilsiniz.

Etiyopya aile akraba vizesi kısa süreli bir vize olup, 30 gün geçerliliği vardır. Bu süre dolmadan önce mutlaka Etiyopya’dan ayrılmış olmanız gereklidir. Vize süresi dolması halinde ülkeden ayrılmamışsanız geciktiğiniz her gün için 20 dolar geçime cezası ödemeniz gerekecektir. Ceza ödeyeceğiniz gün sayısı 14 günü geçtiğinde Etiyopya mahkemeleri ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Vize aldığınız tarihten itibaren en az 6 aylık bir pasaport geçerlilik sürenizin olması gereklidir. Giriş ve çıkışta kullanılmak üzere pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunması gereklidir.

Etiyopya aile akraba vizesi için gerekli evrakları toplayıp başvuru yaptığınızda Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümümün evraklarınızı değerlendirme süresi ortalama olarak 15 iş günüdür. Ancak bazı durumlarda çok daha erken değerlendirme yapılacak cevap verilirken bazı durumlarda yoğunluklarına göre bu süre uzayabilmektedir. Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümü bazı durumlarda sizden ek evrak isteyebilir veya size sorular sormak için büyükelçiliğe davet edebilir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanma süresi uzayacaktır.

Etiyopya aile akraba vizesi kısa süreli bir vize olup 30 günlüktür. Ancak geçerli bir gerekçe belirtmeniz durumunda bu süre 90 güne kadar uzatılmaktadır. Vize süresi Etiyopya konsolosluğuna başvurduğunuz tarihten itibaren başlamaktadır. Bu duruma dikkat ederek seyahat sürenizi belirlemenizde fayda vardır. Başvuru yaparken Etiyopya’da ikamet edeceğiniz adresi kayıt ettirmeniz gereklidir. Ayrıca size davetiye gönderen kişinin davetiyeye kalacağınız adresi yazmış olması ve bu adresi Etiyopya resmi makamlarına kaydettirmiş olması gereklidir.

Etiyopya Ticari Vizesi

Etiyopya ticari vizesi; Etiyopya Konsolosluğu tarafından düzenlenen ve özel vize kapsamında verilen bir vize türüdür. Ticari amaçlı olarak, iş görüşmesi, fuar katılımı, konferans ve kongre katılımı gibi gerekçeler ile baş vurabileceğiniz ticari vize başvurusu yapmadan önce ticari amaçla gittiğinizi kanıtlayıcı bir belge olan davetiye yazınızın olması en temel şarttır. Alacağınız davetiye, Etiyopya’da ziyaret edeceğiniz firmadan alınmış olması, firmanın resmi makamlara kayıtlı olması gerekmektedir. Etiyopya ticari vizesi kısa süreli bir vize olup bu vize ile etiyopya2ya giriş yapan kişiler uzun süreli kalamazlar ve Etiyopya’da iş kuramazlar.

Etiyopya ticari vize başvurusunda Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne şahsi olarak bizzat giderek ve gitmeden evraklarınızı posta veya kargo yolu ile göndererek başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer şahsi olarak başvuru yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz ikinci bir yöntem olan yetkili vize danışmanlık acenteleridir. Türkiye’nin farklı illerinde yer alan danışmanlık firmaları ile yapacağınız başvurular için bizzat gitmeniz gerekecektir. Etiyopya ticari vizesi aynı zamanda kısa süreli bir turistik vizesi olarak da kullanılabilir. Başvuru yaptığınız tarihten sonra maksimum 15 gün içinde çıkan Etiyopya vizesi, vizenizin çıktığı günden itibaren geçerli olan bir vize türü olduğundan seyahat6 tarihlerinizi ve planlarınızı bu tarihlere göre belirlemenizde fayda olacaktır.

Etiyopya ticari vize başvurusu için olumlu cevap almanızı sağlayan en temel faktör bu ülkeden alacağınız davetiye yazısıdır. Davetiye yazısı resmi makamlara kayıtlı bir şirket tarafından yapılmadığında red cevabı alırsınız. Bu nedenle davetiye yazınızın resmi makamlara kayıtlı bir şirket, kişi, kuruluş veya topluluk tarafından gönderilmesi, davetiye yazısı içinde yer alan Etiyopya ikamet adresinizin kaydettirilmiş olması çok önemlidir. Etiyopya ticari vizesi için başvurmak istediğinizde arklı bir ülke de bulunuyorsanız bu ülkeden başvuru yapamazsınız. Ancak bu ülke de oturum izniniz varsa ve ikamet ediyorsanız bu durumda bulunduğunuz ülkenin Etiyopya Konsolosluğu vize bölümüne evraklarınızı teslim ederek vize başvurusunda bulunma hakkınız bulunuyor. Ticari vize için yapacağınız başvuru, Etiyopya’da bulunacağınız süre kadar olmalıdır. Aksi durumda red cevabı alabiliyorsunuz. Kısa süreli olarak verilen vizeler genel olarak başvuru sürenizden fazla olmaktadır.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar Etiyopya Vizesi İstenilen Belgeler

Etiyopya vizesi gerekli evraklar etiyopya vizesi i̇stenilen belgeler

Etiyopya Ticari Vize Almak İçin İstenilen Belgeler

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 4 Adet Fotoğraf
 • Etiyopya Vizesi Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm
 • Sarı Humma Aşı Kartı veya Fotokopisi
 • Şirket Evrakları (Vergi levhası, İmza Sirküsü, Ticari Gazete)
 • Dilekçe (biz örnek yazabiliriz)
 • Seyahat Sağlık Sigortası (biz yapabiliriz)
 • Davetiye, Davet eden firmanın evrakları
 • SGK Dökümü
 • Banka Hesap özeti
 • Otel ve Uçak rezervasyonu (biz yapabiliriz)

Turistik Vize Almak İçin İstenilen Belgeler

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 4 Adet Fotoğraf
 • Etiyopya Vizesi Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm
 • Sarı Humma Aşı Kartı veya Fotokopisi
 • Dilekçe (biz örnek yazabiliriz)
 • Seyahat Sağlık Sigortası (biz yapabiliriz)
 • Banka Hesap özeti
 • Otel ve Uçak rezervasyonu (biz yapabiliriz)

Çalışma Vizesi Almak İçin İstenilen Belgeler

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 4 Adet Fotoğraf
 • Etiyopya’dan alınmış çalışma izin belgesi
 • Etiyopya Vizesi Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm
 • Sarı Humma Aşı Kartı veya Fotokopisi
 • Dilekçe (biz örnek yazabiliriz)
 • Seyahat Sağlık Sigortası (biz yapabiliriz)
 • Banka Hesap özeti
 • Otel ve Uçak rezervasyonu (biz yapabiliriz)

Bilgilendirme

Etiyopya’ya gitmeden önce Sarıhumma aşısını yaptırmayı unutmayınız. Sarıhumma aşısı gitmeden son 10 gün kala yaptırılmalıdır.

Etiyopya Vizesi Başvuru Formu

Etiyopya vize başvuru formu büyük harf kullanarak ve ingilizce doldurulması gerekmektedir. Siz müşterilerimizin bilgileri alınarak ofisimizde biz doldurabiliriz.

Etiyopya vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Etiyopya Vizesi Dilekçe Örnekleri

Etiyopya Vize Ücreti. Etiyopya Vizesi Ücret Tarifesi

 • 1 Aylık Tek giriş 130 Euro
 • 3 Aylık Tek giriş 150 Euro
 • 3 Aylık Çok giriş 150 Euro
 • 6 Aylık Çok giriş 200 Euro
 • 1 Yıllık Çok giriş 250 Euro

Etiyopya Vizesi İşlem Süresi

Etiyopya vize işlem süresi 5-7 iş günüdür. Acil Ekspres vize alımında ise 2 iş günde vize sonuçlanmaktadır. Acil Ekspres Etiyopya Vize ücreti iki katı olarak alınmaktadır.

Etiyopya Büyükelçiliği Etiyopya Konsolosluğu

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara, Etiyopya Konsolosluğu Ankara. Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde Senegal ülkesinin misyonunu yerine getirilmesi için Ankara’da açılmış Dış Temsilciğidir

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Adres

Adres: Oran, Muhittin Çöteli Sk. No: 6, 06450 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 436 04 00

 • Adres: Oran mah., Muhittin Çöteli Sok. No: 6, 06450 Çankaya/Ankara
 • Tel: +90 312 436 04 00
 • Fax:  +90 312 436 04 00
 • E-mail:

Acil Vize Destek Hattı: 0545 571 75 71

Yanlış ya da eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız.

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz

Etiyopya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× Size nasıl yardımcı olabiliriz.